Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Τα 278 δευτερόλεπτα που κόστισαν έναν τίτλο στη Σάλκε

Οπως κάθε χρόνο, οι αναμετρήσεις της Σάλκε με την Μπάγερν αναπόφευκτα γυρίζουν το κουβάρι των αναμνήσεων στον Μάιο του 2001.

Τον ίσως πιο δραματικό, ποδοσφαιρικό Μάιο στην ιστορία της κοιλάδας του Ρουρ και στο πρωτάθλημα που κρίθηκε κυριολεκτικά στο νήμα.

Η 19η Μαΐου 2001 βρήκε την Μπάγερν να διεκδικεί τον τίτλο με τη Σάλκε, και το ερώτημα ήταν αν έπρεπε σε ένα από τα δύο γήπεδα που θα αγωνίζονταν, να πάει και η περιβόητη… σαλατιέρα, ήτοι το τρόπαιο της Bundesliga. Μια εξέλιξη που είχε διαμορφωθεί από τη νίκη, πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος, της Σάλκε στο Μόναχο με 3-1 που την έφερε μόνη στην κορυφή και έτοιμη για το πρώτη της πρωτάθλημα από το μακρινό 1958.

Ωστόσο, η ισοπαλία στο γειτονικό Μπόχουμ και η ήττα στη Στουτγκάρδη, παράλληλα με τις τέσσερις σερί νίκες της Μπάγερν, έφεραν τους Βαυαρούς πρώτους και να βολεύονται και με ισοπαλία στο Αμβούργο στο τελευταίο ματς, με τους «κένιχσμπλαουεν» να υποδέχονται την υποβιβασμένη Ουντερχάκινγκ και να θέλουν ήττα της Μπάγερν αφού ευνοούνταν σε περίπτωση ισοβαθμίας. Σενάριο τραβηγμένο μεν, όχι απίθανο δε, ειδικά με το Αμβούργο να φανατίζεται, σε εξέδρες και γήπεδο, κάθε φορά που αντιμετωπίζει την ομάδα του Μονάχου. Την ίδια ώρα, το «Πάρκσταντιον» στο Γκέλζενκιρχεν ήταν κατάμεστο από 60.000 κόσμο, όχι μόνο επειδή κρινόταν ο τίτλος αλλά διότι ήταν το τελευταίο της Σάλκε εκεί, πριν τη μετακόμιση στην «Αουφ Σάλκε Αρίνα» (σ.σ. νυν «Φέλτινς»). Το ντεφορμάρισμα της Σάλκε όμως έδειχνε να συνεχίζεται αφού στο 27ο λεπτό έχανε 2-0 από την Ουντερχάκινγκ: το όνειρο έμενε απατηλό. Πλην όμως, ισοφάρισε σε 2-2 έως την ανάπαυλα αλλά η Μπάγερν είχε ανοίξει το σκορ στο Αμβούργο.

Το β’ ημίχρονο των αγώνων ήταν ακόμη πιο δραματικό. Η Ουντερχάκινγκ προηγήθηκε με 3-2 και για να πάρει το πρωτάθλημα ήθελε δική της ανατροπή και αλλά και ανατροπή στο Αμβούργο ενώ οι οπαδοί της άρχισαν το τραγούδι βλέποντας για μια ακόμα φορά την ομάδα τους να περιορίζεται στη 2η θέση. Ολα έδειχναν χαμένα.

Στο 76’ όμως, η Σάλκε κατορθώνει να γυρίσει το παιχνίδι σε 4-3. Τα πάντα κρέμονταν σε μία κλωστή πια, ενώ στο Αμβούργο η Μπάγερν δεχόταν πίεση από την ομάδα του Φρανκ Πάγκελσντορφ, καίτοι αδιάφορη βαθμολογικά. Και μάλιστα στο 90ό λεπτό ο Σεργκέι Μπαρμπάρες με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τους λιμανίσιους, με αποτέλεσμα οι ιαχές από το Γκέλζενκιρχεν να ακουστούν έως εκεί. Η Σάλκε ήταν, από το… πουθενά, αγκαλιά με τον τίτλο αρκεί οι αγώνες να έληγαν ακριβώς έτσι, με τον Εμπε Σαντ να διαμορφώνεται το τελικό 5-3 υπέρ της στο 91’ και πρακτικά το ματς να λήγει με την είσοδο των οπαδών της στο γήπεδο, εν αναμονή της λήξης του ματς στο Αμβούργο.

Η Μπάγερν ήταν έτοιμη να ζήσει μια νέα έκδοση του εφιάλτη του τελικού της Βαρκελώνης, δυο χρόνια πριν, με τα γνωστά γκολ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο τέλος…

Φευ. Το λάθος του Τόμας Ουϊφαλούσι να γυρίσει την μπάλα προς τον Ματίας Σόμπερ υποχρέωσε τον κίπερ του Αμβούργου να πιάσει την μπάλα, υπό την πίεση του Πάουλο Σέρζιο και να παραχωρηθεί έμμεσο φάουλ για την Μπάγερν στο 93’. Ουδέν δόλος, άλλωστε ο Σόμπερ ήταν δανεικός στο Αμβούργο από τη… Σάλκε. Φάουλ, γκολ και τίτλος για την Μπάγερν αλλά ποιος θα πάρει την ευθύνη: οι Στέφαν Εφενμπεργκ και Τόμας Λίνκε απομακρύνθηκαν και το ανέλαβε ο Σουηδός στόπερ Πάτρικ Αντερσον που δεν είχε σκοράρει ποτέ με τη βαυαρική φανέλα σε 65 αγώνες έως τότε.

Κι όμως, ο Αντερσον έβαλε όλη τη δύναμη του στο πιο σημαντικό σουτ της ζωής του και μισό δευτερόλεπτο μετά το όνομα του μπαίνει με χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου: 1-1 και η Μπάγερν του Οτμαρ Χίτζφελντ είναι πρωταθλήτρια Γερμανίας, την ώρα που στο «Πάρκσταντιον» του Γκέλζενκιρχεν άπαντες πέφτουν ξεροί στο τερέν, και δακρυσμένοι. Η Σάλκε ήταν εν δυνάμει πρωταθλήτρια Γερμανίας για ακριβώς 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα…