Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Η παράδοση της ΑΕΚ με γερμανικές ομάδες και η (φιλική) νίκη του 1971

Η ΑΕΚ καλείται, στην υποδοχή της Μπάγερν, να αντιμετωπίσει για έκτη φορά, και συνολικά δέκατο αγώνα, γερμανική ομάδα και φυσικά για πρώτη φορά αντιμετωπίζει τους Βαυαρούς.

Ο απολογισμός της «Ενωσης» είναι 2-1-6 με γκολ 12-21 γενικά και, επιμέρους, 2-0-3 επί ελληνικού εδάφους. Οι νίκες της ΑΕΚ ήρθαν στις 27 Σεπτεμβρίου 1989 επί της Ντινάμο Δρέσδης και στις 7 Δεκεμβρίου 2000 επί της Λεβερκούζεν, κι αμφότερες συνδυάστηκαν με προκρίσεις και… τρελά σκορ. Με τη Δρέσδη επικράτησε 5-3, στη ρεβάνς τη ήττας της με 1-0 (σ.σ. η κεντρική φωτό από εκείνο το ματς), με τέρμα των Μανωλά (27’), Οκόνσκι (34’), Σαββίδη (37’ και 60’), Σαβέφσκι (81’) ενώ την Μπάγερ τη νίκησε με 2-0 (16’ Νάβας, 49’ Τσάρτας) και προκρίθηκε αποσπώντας 4-4 στο Λεβερκούζεν σε ένα αξέχαστο ματς με δύο γκολ του Νάβας κι από ένα των Λάκη και Τσάρτα.

Οι άλλες κόντρες του «δικέφαλου» με Γερμανούς ήταν το 1982-83 με την Κολωνία (0-1 εντός, 0-5 εκτός), το 1995-96 με την Γκλάντμπαχ (1-4 εκτός, 0-1 εντός με γκολάρα του Στέφαν Εφενμπεργκ) και το 2004 σε όμιλο του UEFA, με την ήττα με 2-0 από την Ααχεν.

Κι όμως, έχει νικήσει την Μπάγερν!

Η ΑΕΚ, κι όμως, έχει νικήσει την Μπάγερν, έστω και σε φιλικό. Στις 28 Δεκεμβρίου 1971 υποδέχθηκε τους (πανίσχυρους, τότε) Βαυαρούς στη Νέα Φιλαδέλφεια και επικράτησε με 1-0 χάρη σε φάουλ του Ανδρέα Παπαεμμανουήλ στο 78ο λεπτό. Τότε δεν είχαν υποχρεώσεις στην Bundesliga και προετοιμάζονταν για το… κυνήγι της πρωτοπόρου Σάλκε, εντέλει μάλιστα πανηγύρισαν το πρωτάθλημα για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

Λίγες ημέρες νωρίτερα είχαν συντρίψει με 11-1 (!) την Ντόρτμουντ ενώ, ανάλογα, η ΑΕΚ ερχόταν από το 0-0 στον Βόλο με τον Ολυμπιακό. Ο Ούντο Λάτεκ δεν είχε χρησιμοποιήσει τον σταρ Φραντς Μπέκενμπαουερ αλλά έπαιξαν οι Χάνσεν, Στράντεμπερ, Ροτ, Χένκελ και φυσικά ο Μίλερ.

«Πελάτες» της Μπάγερν…

…είναι, ως «δείχνει» η παράδοση, οι ελληνικές ομάδες πλην… μιας, καθώς αριθμεί, σε μια ενδεκάδα αγώνων, απολογισμό 7-2-0 με γκολ 27-3, ήτοι βάσει κατά μέσο όρο τρία ανά αγώνα… Από επτά μέτρησαν οι «αιώνιοι» σε δύο ματς, ο Ολυμπιακός μάλιστα δύο φορές: το 1980-81 με ήττες 4-2 στο Καραϊσκάκη και 3-0 στο Μόναχο και το 2014-15 με 3-0 και 4-0 (σ.σ. ήταν 3-0 στο 2-λεπτο) αντίστοιχα, σε όμιλο Champions League. Το… αυτό και για τον Παναθηναϊκός το 1967-68: 5-0 στο Μόναχο, 2-1 στη Λεωφόρο ενώ το 2007-08 ο Αρης συνετρίβη με 6-0 στο Μόναχο σε όμιλο του UEFA (είχε βάλει τέσσερα ο Λούκα Τόνι).

…πλην ΠΑΟΚ!

Το φθινόπωρο του 1983 στον δρόμο του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο UEFA έτυχε η Μπάγερν και ο αποκλεισμός του «δικεφάλου του Βορρά» ήρθε, ύστερα από δύο ισοπαλίες σε Θεσσαλονίκη και Μόναχο, στα πέναλτι με 9-8 και, κακά τα ψέματα, άδικα.

Τότε ο ΠΑΟΚ είχε αποκλείσει με δύο νίκες τη βουλγάρικη Λοκομοτίβ Πλόβντιβ και η Μπάγερν με 10-0 (!) την Ανόρθωση στη ρεβάνς (1-0 στην Κύπρο). Ο πρώην τεχνικός της Μπάγερν και τότε του ΠΑΟΚ, Παλ Τσερνάι, δήλωνε αισιόδοξος μετά το 0-0 της Τούμπας, αλλά και πάλι χρειαζόταν ένα… θαύμα. Κόντρα σε κάθε πρόβλεψη ο «δικέφαλος» έμεινε… όρθιος στο Μόναχο, κράτησε το μηδέν για 120 λεπτά ενώ στο 113’ ο Κυριάκος Αλεξανδρίδης σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία. Ο Βέλγος σταρ κίπερ Ζαν Μαρί Πφαφ απέκρουσε τα σουτ των Δαμανάκη και Μαλιούφα και ο Αγγλος διαιτητής Αρθουρ Ρόμπινσον έδωσε δύο φορές επανάληψη του σουτ του Αουγκεντάλερ, τα πρώτα δύο έβγαλε ο Μλάντεν Φορτούλα, το τρίτο όχι. Παρά τις (σωστές) διαμαρτυρίες…

Ηταν ο ευρωπαϊκός επίλογος του Γιώργου Κούδα, αλλά και το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Μλάντεν Φούρτουλα και του Νέτο Γκουερίνο.